Rajska-Armata Magdalena

 

Katowiczanka.

Studia na Wydziale Grafiki katowickiej Filii Akademii Sztuk Pieknych w Krakowie.

Dyplom w 1979 r. z plakatu w pracowni prof. Tadeusza Grabowskiego i z grafiki artystycznej w pracowni prof. Andrzeja Pietscha.

Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek i projektowanie graficzne.

Maluje i rysuje portrety, figuratywne i abstrakcyjne obrazy z użyciem takich technik jak:

olej na płótnie, pastel, akwarela. Częstym tematem jej prac jest akt kobiecy.

Portrecistka.

Dla Muzeum Historii Katowic stworzyła liczne portrety wybitnych postaci Katowic, między innymi; portrety niemieckich założycieli miasta Katowice: A. Schneider’a, F. Grundmann’a, F. Wincklera, Waleski Winckler, H. Tiele-Winckler’a, R. Holtze.

Jak również portrety: Feliksa Bocheńskiego- Pierwszego Sędziego Sadu Apelacyjnego w Katowicach, Kazimierza Zenktellera-powstańca wielkopolskiego i śląskiego, Stanisława Rożańskiego na wystawę w MHK pt. “ Zwycięscy Polacy- w 85 rocznicę przyłączenia Górnego Śląska do Polski”, czy portret Henryka Sławika-dziennikarza i wybitnego przedwojennego działacza społecznego.

W zbiorach MHK znajdują się, również portrety jej  autorstwa: kompozytora Wojciecha Kilara, scenograf Barbary Ptak i artysty śpiewaka  Stanisława Ptaka, scenograf Ewy Starowiejskiej, prezydenta Katowic Piotra Uszoka i inne.

Wykonane przez nią portrety towarzyszyły również takim uroczystościom, jak: ” Benefis dziennikarki Marii Pańczyk” w Polskim Radiu Katowice, czy “Obchody 75-lecia urodzin prof F. Kokota, wybitnego polskiego urologa, w Domu Lekarza w Katowicach.

Dla Stowarzyszenia Narodowa Fundacja Zdrowia w Katowicach, stworzyła portrety przewodniczących tego stowarzyszenia: gen. Jerzego Ziętka, prof. Franciszka Kokota, prof.  Edwarda Wylęgały.

Oprócz wymienionych, Magdalena Rajska-Armata jest autorką ponad 100 portretów osób prywatnych.

21 wystaw indywidualnych i udział w wielu zbiorowych.

Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Uczestniczka wielu plenerów i wystaw poplenerowych.

Prace w zbiorach Muzeum Historii Katowic, Muzeum Raciborza, Pszczyńskiego Centrum Kultury oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą. Wielokrotnie prezentowane w telewizji, radiu i w prasie.

 

 

Prace na sprzedaż

Akt kobiecy - pomarańczowy

ZOBACZ PRACĘ

Ona z czerwienią karminową

ZOBACZ PRACĘ

Kobieta w czerwieni

ZOBACZ PRACĘ

Akt kobiecy z brązem van Dyck'a-2

ZOBACZ PRACĘ

Ona i błękit pruski

ZOBACZ PRACĘ

Akt w kolorach wiosny

ZOBACZ PRACĘ

Akt kobiecy z brązem van Dyck'a

ZOBACZ PRACĘ

Ona w brązie transparentnym

ZOBACZ PRACĘ